تلفن تماس

031-33336666

پست الکترونیک

Info@uim.ir

ساعات کار

همه روزه 9 الی 21

قالیشویی ایران شور | فرش اتاق کودک

فرش اتاق کودک را چگونه انتخاب نمایید؟

جنسیت فرش ها به دو صورت هستند

1-نخ اکریلیک 

2-نخ هیت ست

3- نخ پلی استر

4-پلی پروپیلن

 

1-نخ اکریلیک چیست؟

اکریلیک الیاف مصنوعی هستند که از پلیمری به نام پلی اکریلو نیتریل با میانگین مولکولی در حدود ۱۹۰۰ مونومر واحد ساخته شده است.در ایالات متحده به پلیمری که حداقل ۸۵% ان پلیمر اکریلو نیتریل باشد اکریلیک گفته می شود.
الیاف اکریلیک سبک،گرم و حالتی شبیه به پشم دارند. همچنین زمانی که اکریلیک بر روی پایه اصلی و کوتاه دستگاه ریسیده شود می تواند خاصیتی شبیه پنبه داشته باشد. برخی از اکریلیک ها به صورت رنگی یا رنگدانه تولید می شود و برخی به صورت اکرو(زرد اهویی یا کتان شسته نشده) در غیر اینصورت به” صورت طبیعی” یا” سفید خام “یا “رنگ نشده” تولید می شوند.
اکریلیک به خوبی رنگ پذیر است، قابلیت شست و شو دارد و به طور کلی خاصیت ضد حساسیت دارد. کاربرد نهایی ان در جوراب، دستکش، روسری، ژاکت، پارچه تزئینی منزل و سایبان (چادر) می باشد. قیمت این الیاف نسبت به الیاف طبیعی بسیار ارزان می باشد.
اکریلیک نسبت به بید، روغن، چربی، مواد شیمیایی و  نور خوشید مقاوم است. هر چند حالت استاتیک و پرزدار بودن ان می تواند مشکل پارچه های آن باشد.

 

2-نخ هیت ست چیست؟

اگر اخیراً قصد خرید فرش ماشینی را داشته اید؛ شاید اصطلاح “هیت ست“ برای شما آشنا باشد و یا اینکه حداقل به گوشتان خورده است. شاید دوست داشته باشید بدانید که این اصطلاح مربوط به کدام قسمت فرش می باشد و آیا اصلاً حائز اهمیت هست یا نه؟ آیا این ویژگی، مزایای خاصی به فرش ماشینی می بخشد و یا اینکه ….

” هیت ست” و یا به طور دقیق تر “هیت ست شده” از ویژگی های نخ های به کار رفته برای تولید و بافت فرش ماشینی است که طی این روش، بافت درونی نخ ریسیده شده، توسط بخار و حرارت تثبیت می شود. این کار باعث بالا رفتن کلی کیفیت نخ و به تبع آن کیفیت منسوجات بافته شده از آن می شود. و اما مزایای این روش:

۱) فرش بافته شده با نخ هیت ست شده، پس از شستشو دچار کاهش رنگ نمی شود و یا اینکه کاهش رنگ آن پس از بارها شستشو بسیار حداقلی خواهد بود.

۲) فرش بافته شده با نخ هیت ست شده، پایداری بهتری در مقابل حرارت و نور از خود نشان می دهد.

۳) در این روش تاب نخ ثبات و دوام بیشتری پیدا می کند و فرش بافته شده نیز ماندگاری بهتری خواهد داشت.

۴) نخ های هیت شت شده در مقابل اثرات آلودگی هوا و گرد و غبار مقاومت بهتری از خود نشان می دهد.

۵) هیت ست شدن باعث قوی شدن ساختار نخ می گردد و به همین علت در فرآیند های مختلف بافت از خود پارگی کمتری بروز می دهد که همین امر باعث بافت فرش با کیفیت تری می شود.

۶) پرز دهی فرش بافته شده با نخ هیت شده به شدت کم است و همین امر باعث زیبایی همیشگی فرش و همچنین باعث عدم بروز آلرژی یا حساسیت های گوناگون برای گروه های مستعد بیماری می باشد.

۷) اگر نمره ی نخ و تراکم را در فرش های گوناگون یکسان در نظر بگیریم ، فرش بافته شده با نخ هیت ست در همان شرایط حجیم تر و پر تر به نظر می رسد.

۸) فرش بافته شده با نخ هیت ست شده دارای سرنخ های بسیار مشخص و به اصطلاح سوزن ته گردی و یا دانه اناری می باشد که همین امر به زیبایی فرش می افزاید.

۹) نخ های هیت ست شده باعث می شود که فرش بافته شده پاخور نرم تر و خواب بهتری داشته باشد.

۱۰) نقش و طرح فرش در فرش ماشینی بافت شده با نخ هیت ست در نظر بیننده بیشتر و بهتر خودنمایی می کند.

 

3-نخ پلی استر چیست؟

فرش ماشینی با استفاده از الیاف مختلف طبیعی و مصنوعی تولید و ارائه می‌شود. یکی از تفاوت‌های ظاهری در فرش ماشینی و فرش دستباف به عدم امکان استفاده از الیاف طبیعی ابریشم در فرش ماشینی مربوط می‌شود. ابریشم طبیعی به دلیل قیمت بالا از یک طرف و شکل بافت متفاوت دستگاه‌های بافت فرش در مقایسه با بافت دستی، در عمل قابلیت استفاده در تولید فرش ماشینی را دارا نیست.
برای دستیابی به زیبایی و درخشندگی فرش‌های ابریشم دستباف، الیاف مصنوعی جایگزینی در فرش ماشینی استفاده می‌شوند. یکی از این نوع الیاف پلی‌استر نام دارد که علاوه بر درخشندگی و زیبایی، مزایای دیگری نیز دارد. برخی افراد پلی‌استر را ابریشم مصنوعی نیز نامگذاری کرده‌اند. قیمت الیاف پلی‌استر در مقایسه با اکریلیک و پشمارزان‌تر است، رنگ‌پذیری‌بهتری دارد. در نتیجه تنوع رنگ و زیبایی فرش‌های بافته شده با الیاف پلی‌استر یا ترکیب‌هایی از پلی‌استر و الیاف دیگر مانند اکریلیک بیشتر است.
از مزایای دیگر فرش‌های پلی استر، حالت پیوسته یا 
 بودن این الیاف است که سبب می‌شود این نوع فرش مانند پشم و اکریلیک پرزدهی نداشته باشد.

معایب فرش ماشینی پلی‌استر

فرش ماشینی پلی‌استر در کنار مزایایی که دارد، معایبی نیز دارد. عمر کوتاه‌تر آن در مقایسه با فرش ماشینی پشم و فرش ماشینی‌اکریلیک، مهم‌ترین ویژگی آن است.

الیاف پلی‌استر به دلیل لطافت بیشتر، زودتر از سایر فرش‌ها آسیب می‌بینند و استفاده‌ی آن‌ها در محل‌های پررفت و آمد و مقابل درهای ورودی توصیه نمی‌شود. استفاده از فرش ماشینی پلی‌استر به دلیل درخشندگی و زیبایی می‌تواند در محل‌های پذیرایی که رفت و آمد در آن کمتر است انتخابی مناسب باشد.

 

4-نخ پلی پروپیلن چیست؟

پلی پروپیلن یا اولفین یکی از انواع الیاف مصنوعی است که در تولید و بافت فرش ماشینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پلی پروپیلن یا PP یا اولفین، از انواع ارزان قیمت الیاف مصنوعی است و در برخی کاربردها به ویژه هنگامی که خریداران قصد پرداخت هزینه‌ی زیاد برای خرید فرش ماشینی را نداشته باشند، گزینه‌ای مناسب به شمار می‌رود.

پلی‌پروپیلن رنگ‌پذیری بسیار خوبی دارد به همین دلیل هزینه‌ی رنگ‌آمیزی آن کمتر از سایر الیاف و تنوع رنگ‌های آن نیز بیشتر است.

فرش ماشینی پلی‌پروپیلن در مقایسه با الیاف با کیفیت و گرانقیمت‌تر مانند اکریلیک و پشم دوام و عمر کمتری دارد.

 

مزایای فرش ماشینی پلی‌پروپیلن

از مزایای فرش اولفین یا PP می‌توان به عدم جذب رطوبت در آن اشاره کرد. به همین دلیل برای استفاده در محل‌های پر رطوبت مناسب است. به علاوه هنگامی که در مقابل نور خورشید قرار بگیرد، در مقایسه با سایر الیاف، کمتر آسیب‌می‌بیند.

فرش‌های PP می‌توانند به عنوان کفپوش در فضای باز مورد استفاده قرار گیرند.

فرش پلی‌پروپیلن چنانچه شسته شود یا مرطوب شود، در زمان کوتاهی خشک خواهد شد.

معایب فرش ماشینی پلی پروپیلن

عمر فرش‌های PP به طور کلی کم است. به دلیل انعطاف‌پذیری کم الیاف اولفین، چنانچه در محل‌های پر رفت و آمد مورد استفاده قرار گیرند، در زمان کوتاه‌تری نرمی و لطافت خود را از دست خواهند داد.

عیب دیگر این نوع فرش، قابلیت جذب آلودگی‌ها است. آلودگی‌های مختلف با پایه‌ی روغنی پس از جذب شدن به الیاف فرش به سختی قابل شستشو خواهند بود. ولی همانگونه که در بخش قبل گفته شد، آلودگی‌های قابل حل در آب به آسانی از روش فرش پاک خواهند شد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله‌ی «لکه بری فرش ماشینی» را مطالعه بفرمایید.

محل‌های مناسب برای استفاده از فرش‌های اولفین

با توجه به مطالب گفته شده در این نوع فرش، استفاده از فرش‌های پلی‌پروپیلن در فضاهای باز، استخرها، اتاق کودک، آشپزخانه و سایر محل‌هایی که نخواهید برای کفپوش کردن آن هزینه‌ی زیادی انجام دهید مناسب خواهد بود.